Samsun'un Çocukları 19 Mayıs Ruhunu Yaşadı

24 Mayıs 2014 Cumartesi 13:55

Canik Belediyesi tarafından 19 Mayıs Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde bu yıl 3.sü gerçekleştirilen Samsunun Çocukları Atatürkün Yolunda gezisine katılan Samsunlu öğrenciler memleketlerine döndü. Genç, Düzenlediğimiz bu geziyle gençlerimizin 19 Mayıs ruhunu yerinde daha iyi anlamalarını amaçladık dedi.

Samsun'un Çocukları 19 Mayıs Ruhunu Yaşadı

Canik Belediyesi’nin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün desteğiyle düzenlediği “Samsun’un Çocukları Atatürk’ün Yolunda” gezisi sona erdi. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı sırasında Samsun'dan başlayarak izlediği yolu takip ederek sırasıyla Havza, Amasya, Erzurum ve Sivas'ı gezen 17 ilçeden toplam 36 öğrenci Samsun’a döndü. Gittikleri illerde tarihi yerleri gezen ve o illerin Valileri, Belediye Başkanları ve İl Milli Eğitim Müdürlerini ziyaret eden öğrencileri Samsun’da Canik Belediye Başkanı Osman Genç ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Alican Usta karşıladı.

19 MAYİS RUHUNU YAŞADİLAR

Başkan Osman Genç, geziye katılan öğrencilere, öğretmenlere ve velilere Meşe Kültür Tesisleri’nde kahvaltı verdi. Kahvaltı sonrası öğrencilerden gözlemlerini ve duygularını dinleyen Başkan Osman Genç, “Düzenlediğimiz bu geziyle gençlerimizin 19 Mayıs ruhunu yerinde daha iyi anlamalarını amaçladık. Öğrencilerimizin, şehrimiz için de son derece önemli olan tarihimizi sadece kitaplardan değil yaşayarak öğrenmelerini istiyoruz. Samsun’un tarihten gelen bir önemi bulunmaktadır. Bu nedenle bu gezinin öğrencilerimiz açısından son derece önemli olduğuna inanıyorum” dedi.

‘GENÇLERİMİZİ ÖNEMSİYORUZ’

Öğrencilere yönelik bu tür etkinlikleri devam ettireceklerini belirten Başkan Genç, “Öğrencilerimizin gözlerindeki heyecanı görebiliyorum. Sizlerin gittiğiniz yerlerdeki gözlemlerinizi, duygularınızı kitap haline getireceğiz. Daha önce de öğrencilerimizi Çanakkale’ye göndermiştik. Böylece tarihimize bir yolculuk yapmanızı amaçlıyoruz. Sizler tarihimizi ne kadar iyi bilirseniz geleceğimize de o kadar ışık tutmuş oluruz. Tarihini bilmeyen bir milletin geleceğinden söz edilemez. Bu nedenle bu gezileri ve sizleri çok önemsiyoruz” diye konuştu.

ÖĞRENCİLERDEN GENÇLERE TEŞEKKÜR

Gençlere yönelik yaptığı çalışmalar nedeniyle Canik Belediye Başkanı Osman Genç’e teşekkür eden İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Alican Usta da, “Milli Eğitim Müdürlüğü olarak böyle bir organizasyonun içerisinde yer almak bizlere onur veriyor. Siz gençlerimize ve tarihimize olan bu hassas yaklaşımından dolayı Başkanımızı kutluyorum. Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu tür organizasyonlara bundan sonra da destek vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Gezi boyunca yaptıkları gözlemleri anlatan öğrenciler de, kendilerine böyle bir imkan sunduğu için Başkan Genç’e teşekkür etti.

Samsun'un Çocukları 19 Mayıs Ruhunu Yaşadı
Samsun'un Çocukları 19 Mayıs Ruhunu Yaşadı
Samsun'un Çocukları 19 Mayıs Ruhunu Yaşadı
Samsun'un Çocukları 19 Mayıs Ruhunu Yaşadı
Samsun'un Çocukları 19 Mayıs Ruhunu Yaşadı