Başkanımız Askon'un Konuğu Oldu

01 Şubat 2015 Pazar 15:43

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Yeni Dünya, Yeni Türkiye ve Yeni Samsun üçlemini yanyana koymak zorundayız. Samsunun hedefleri, Türkiye ve dünyanın gerçekleriyle örtüşmelidir dedi.

Başkanımız Askon'un Konuğu Oldu

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Samsun Şubesi'nin Amisos Otel'de düzenlenen Aylık Toplantısı'nın bu ayki konuğu Canik Belediye Başkanı Osman Genç oldu. Toplantıda ASKON üyelerine hitap eden Başkan Genç, işadamlarına Yeni Dünya ve Yeni Türkiye'nin öneminden ve Samsun'un rolünden bahsetti. Genç, "Yeni Dünya, Yeni Türkiye ve Yeni Samsun üçlemini yanyana koymak zorundayız. Samsun'un hedefleri, Türkiye ve dünyanın gerçekleriyle örtüşmelidir" dedi.

'HEDEFLER DÜNYAYLA ÖRTÜŞMELİ'

Yeni Dünya düzlemine geçilirken Yeni Türkiye'nin güç demek olduğunu ifade eden Genç, "Eğer geleceğe koşacaksak Yeni Dünya, Yeni Türkiye ve Yeni Samsun’u birbirinden ayıramayız. Şehirler de ülkelerin istikamet yolunda koşarken, şehirlerin hedefleri ülkelerin hedefleriyle örtüşmelidir. Yani Samsun'un hedefleri Yeni Dünya ve Yeni Türkiye ile aynı olmalıdır. Buna Yeni Samsun ve Yeni Güç demeliyiz. Böyle bakarsak Samsun geleceğe umutla bakma imkanı yakalar" diye konuştu.

'SAMSUN'UN ŞİFRELERİ GEÇMİŞİNDE'

Şehirlerin geleceklerinin, geçmişleri ile aynı olduğuna işaret eden Genç, "'Samsun yeni bir güç olabilir mi?' diye düşünürsek tarihe bakmak zorundayız. İbn-i Haldun'un dediği gibi geçmişle gelecek suyun suya benzediği kadar birbirine benzer. Şehirlerde geçmiş neyse gelecek de odur. Fetret dönemleri yaşamış olabiliriz. Ancak şehrin yöneticileri geçmişi okuyabilir, şifreleri çözebilirse Samsun'u geleceğe taşıyacaktır. Geçmişte bu işi hükümetler yapıyordu. Şimdi bu şehrin dinamikleri, yerel yöneticileri ve bu şehirde ticaret yapan insanlar bu şehri geleceğe taşıyor" şeklinde konuştu.

'SÜREKLİ KENDİMİZİ YENİLEMELİYİZ'

Bilimle ticaretin buluşturması gerektiğine de vurgu yapan Genç, şunları söyledi: "Üniversiteyi şehirle buluşturmalıyız. Zihinsel dönüşümü hepimiz gerçekleştirmek zorundayız. İnovasyona önem vermeliyiz. Sürekli kendimizi yenilemeliyiz. 2050'de ulaşım ve lojistik ön plana çıkacak. Samsun kendini buna göre planlamalıdır." ASKON Şube Başkanı Furkan Okudan da, "Askon dünyanın ve ülkemizin adalet temelinin yeniden şekillendirilmesi için farklı zenginlikler üreten, üye işletmelerin rekabet gücünü artırmak, haksızlıkların giderilmesi için mücadele vermek, iktisadi hayatın ahlaki temelde şekillenmesini sağlamak isteyen bir kuruluştur" dedi.

Program sonunda ASKON Şube Başkanı Okudan, Başkan Genç'e Kur'an-ı Kerim'in ilk harfi olan "Elif" yazılı bir tablo hediye ederken, Başkan Genç, ASKON tarafından üyelere yönelik düzenlenen eğitim seminerine katılanlara belgelerini verdi.

Başkanımız Askon'un Konuğu Oldu
Başkanımız Askon'un Konuğu Oldu
Başkanımız Askon'un Konuğu Oldu
Başkanımız Askon'un Konuğu Oldu
Başkanımız Askon'un Konuğu Oldu
Başkanımız Askon'un Konuğu Oldu
Başkanımız Askon'un Konuğu Oldu