Başkanımızdan Tarihi Çağrı

20 Aralık 2015 Pazar 13:15

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, siyasi görüşü ne olursa olsun Samsunda sorumlu olan herkesi ve bütün kurumları, şehirde yaşanan ticaret sorunu karşısında birlikte hareket ederek, bu sorunu çözmeye çağırdı.

Başkanımızdan Tarihi Çağrı

AK Parti Canik İlçe Danışma Meclisi Toplantısı Canik Kültür Merkezi'nde yapıldı. AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, AK Parti İlçe Başkanı Ercan Eler, Meclis Üyeleri, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Gülay Korucu, AK Parti Canik İlçe Gençlik Kolları Başkanı Serkan Asma ve mahalle başkanlarının yer aldığı toplantıya, Canik Belediye Başkanı Osman Genç'in, "Gelin şehrin ticaretinin önünü açalım. Bu şehirde rekabete dayalı ticareti geliştirelim" çağrısı damga vurdu.

'SAMSUN'DA TİCARETİN ÖNÜNÜ AÇALİM'

Konuşmasında Samsun'un geçmişte ticaret başkenti olduğuna dikkat çeken Başkan Genç, "Şehrin tarihi kodlarına dönmek zorundayız. Bu şehrin ticari ve tarihi kodlarına döndürdüğümüzde Samsun’u yeniden ticaret, kültür ve sanatın başkenti haline getirebiliriz. Canik’te çok önemli işler başarmış bir Belediye Başkanı olarak, bu şehrin bir evladı olarak bu şehirde söz sahibi olanlara tarihi bir çağrıda bulunmak istiyorum. Samsun'da ticaret alanında, iş dünyasında büyük sıkıntılar yaşanıyor. Bu şehirde işletmeler batıyor ya da bu şehirden gitmek istiyor. Gelin hep birlikte şehrin ticaretinin önünü açalım. Bu şehirde rekabete dayalı ticareti geliştirelim" dedi.

'ŞEHİRLERİ İLERİ YEREL YÖNETİMLER TAŞİR'

Ticaretin gelişmesinin şehrin istihdamına yansıyacağına vurgu yapan Genç, "Ticareti herkese yayarsak, riski de herkese yaymış oluruz. Eğer bu tarihi çağrıya kulak tıkarsak, şehrimiz için 2023, 2053, 2071 hedeflerini yakalamak çok zor olur. Bunu ancak el ele vererek, birlikte başarabiliriz. Şehirlerin yarıştığı 21. yüzyılda bu yarışa ortak olmamız için siyaseti, dünyayı, Cumhurbaşkanımızı ve Başbakanımızı iyi okumalıyız. Çünkü siyaset okuma sanatıdır. Şehirleri ileriye taşıyacak olan yerel yönetimlerdir. Yerelde bunu Samsun olarak başarmak zorundayız" diye konuştu.

'ŞEHRİMİZDE PARALEL YAPİYİ TEMİZLEYELİM'

1 Kasım Seçimlerinde Canik'in yüzde 73.8 oranında yüksek bir başarı yakaladığını da ifade eden Genç, Paralel yapıya da dikkat çekti. Genç, "Dün Adnan Menderes'i asan, Abdulhamit'i tahttan indiren zihniyet bugün 17 Aralık'ta yeniden ortaya çıkmıştır. Eğer 17 Aralık'ta başarılı olsalardı bugün bambaşka bir Türkiye vardı. Bu paralel yapı şehrimizde de bir çok yatırımın önünü tıkamaktadır. Paralel yapı ilimizde de pek çok kuruma sızmıştır ve halen etkin olarak varlığını sürdürmektedir. Siyasette, eğitimde, sağlıkta ve diğer pek çok alanda etkinliğini sürdürmeye devam etmektedirler. Devleti yok etmeye kastetmiş bu yapıyla, ihanet şebekeleriyle daha yoğun bir mücadele yürütmeliyiz” şeklinde konuştu. 

‘DÖNÜŞÜMDE TECRÜBEMİZDEN YARARLANİLMALİDİR’

Canik Belediyesi olarak yeni dönemde de eğitimden kültüre, sanattan spora, kentsel dönüşümden ticaretin gelişimine kadar bir çok alanda önemli çalışmalar yaptıklarını dile getiren Genç, yaptıkları çalışmaların Samsun'un gelişmişlik kriterlerinin yükselmesine katkıda bulunduğunu söyledi. Gülsan Sanayi Sitesi'nin kaldırılmasına da değinen Genç, "Kentsel dönüşüm tecrübesi olan bir belediye olarak milletimizin onayını alarak yaptığımız kentsel dönüşüm projeleri ortadır. Bu tecrübemizden yararlanılmalıdır. Arzu edildiği ve bizlere ihtiyaç duyulduğu takdirde bu tecrübemizi ortaya koyarız ve gereğini yaparız. Dönüşüm planlanırken bütüncül düşünülmeli, şehrin gelecek yüzyılı dikkate alınarak bir dönüşüm yapılmalıdır. Şehrimizi gelecek yüzyılın en önemli şehirleri haline getirecek bir dönüşüm planlanmalıdır. Doğru yönetildiği takdirde kentsel dönüşüm bir maliyet getirmekten ziyade katma değer oluşturur ve tüm şehir halkı aynı anda bu dönüşümden kazançlı çıkabilir” ifadelerini kullandı.

'SAMSUN-BATUM HİZLİ TREN HATTİ'

Gülsan Sanayi Sitesi bölgesi için Şehr-i Samsun öneri projelerinin hazır olduğunu vurgulayan Genç, “Şehr-i Samsun projesi, Samsun'u yeniden merkez yapacak bir projedir. Ayrıca Saathane bölgesi için de şehri tarihle buluşturacak olan Asl-ı Samsun projemiz mevcuttur. Samsun için çok önemli gördüğüm bir proje de Samsun-Batum Hızlı Tren hattıdır. Bu projeyi birlik olup hayata geçirilmesini sağlayabilirsek, Samsun’u birkaç adım daha ileri taşımız oluruz. Hükümetimizin 2023 yılına planladığı Samsun-Ankara Hızlı Tren Hattı, Samsun-Batum hattına bağlanarak bu şehrin önü açılmalıdır. Şuna dikkat çekmeliyim ki, şehrimiz için ürettiğimiz projeler dikkate alınmalıdır. Samsun'a 2. Devlet Üniversitesi için tahsis ettiğimiz yer, YÖK'e başvurusu da yapılmasına rağmen onaydan geçmedi. Kaymakamlık binası yeri hazır ancak, Canik'e Kaymakamlık binası yapılmasını öteleyen zihniyet var."

BİRLİK VE BERABERLİĞE DİKKAT ÇEKTİLER

Yoğun katılımın olduğu AK Parti Canik İlçe Danışma Meclisi Toplantısında konuşan AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan ile Fuat Köktaş da, birlik ve beraberliğe dikkat çekti. AK Parti Canik İlçe Başkanı Ercan Eler ise, 1 Kasım'da ilçede yakalanan başarıdan dolayı AK Parti teşkilatına teşekkür etti. Toplantı, mahalle başkanlarının ve teşkilat mensuplarının görüş, öneri ve taleplerini iletmesinin ardından sona erdi.

Başkanımızdan Tarihi Çağrı
Başkanımızdan Tarihi Çağrı
Başkanımızdan Tarihi Çağrı
Başkanımızdan Tarihi Çağrı