Canik'te Metruk Binalar Yıkılıyor

16 Ocak 2016 Cumartesi 15:07

Canik Belediyesi, ilçede tehlike arz eden ve görüntü kirliliği oluşturan metruk binaları bir bir yıkıyor. Başkan Osman Genç, Hem şehircilik anlayışımıza ters düşen binalardan ilçemizi temizliyoruz hem de vatandaşımızın huzurunu ön planda tutuyoruz dedi.

Canik'te Metruk Binalar Yıkılıyor

Belediye Yapı Kontrol Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 39. maddesi gereğince ilçedeki kullanılamaz durumdaki metruk binaları tek tek tespit ediyor. Bu kapsamda bölge taramaları yapılması ve vatandaş şikayetlerinin dikkate alınması sonucu, yasal zemin oluşturularak 60 metruk binanın tespiti gerçekleştirildi. Görsel kirlilik oluşturan ve kötü amaçlarla kullanılan metruk yapıların 10'unun yıkımı gerçekleştirilirken, diğer virane yapılar da yıkım aşamasına geldi.

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ ORTADAN KALKİYOR

Madde bağımlılarının barınağı haline gelen ve şehircilik anlayışına yakışmayan metruk yapıları sosyal bir sorunun mekanı olmaktan çıkardıklarını belirten Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "Tehlike saçan yapıları yıkarak, hem çarpık yapılaşmanın önüne geçiyor hem de görüntü kirliliğini ortadan kaldırıyoruz. İlçemiz metruk yapılardan arındıkça, hem vatandaşımız rahat nefes alıyor, hem de görüntü kirliliğinin önüne geçiyoruz. Vatandaşımızın huzurunu ön planda tutuyoruz. Vatandaşlarımızdan isteğimiz, çevrelerinde bu tür binalar varsa bize en kısa sürede ulaşmalarıdır" diye konuştu.

Canik'te Metruk Binalar Yıkılıyor
Canik'te Metruk Binalar Yıkılıyor
Canik'te Metruk Binalar Yıkılıyor