Samsun, Türkiye’nin Ürettiklerini Dünyaya Satmalıdır

22 Şubat 2016 Pazartesi 16:57

Yerel Ekonomik Kalkınma Platformu kuran Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Samsunun dinamiklerini ve ekonomi paydaşlarını buluşturacak olan Ekonomi Çalıştayı için davet turlarını sürdürüyor. Vali Şahinin de aralarında bulunduğu önemli isimleri çalıştaya davet eden Genç, Şehrimizi dönüştürecek stratejiler geliştirmeliyiz. Samsun, Türkiyenin ürettiklerini dünyaya satmalıdır dedi.

Samsun, Türkiye’nin Ürettiklerini Dünyaya Satmalıdır

Canik Belediyesi tarafından şehirde iş dünyası ve ekonominin güncel sorunlarının tespit edilmesi amacıyla kurulan Yerel Ekonomik Kalkınma Platformu anket çalışmalarını sürdürürken, Başkan Osman Genç, anket çalışmalarının ardından düzenlenecek olan Ekonomi Çalıştayı'na Samsun'un dinamiklerini davet turlarını sürdürüyor. Başkan Genç, Samsun'un dinamiklerini ve ekonomi paydaşlarını buluşturmayı amaçlayan Ekonomi Çalıştayı’na Samsun Valisi İbrahim Şahin, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Nazmi Gedikli ile KOSGEB İl Müdürü Ahmet Dursunoğlu’nu davet etti.

‘EKONOMİNİN TÜM PAYDAŞLARİNİ BULUŞTURUYORUZ’

Samimi bir havada gerçekleşen ziyaretlerde Samsun'un ekonomideki durumunun masaya yatırılacağı Ekonomi Çalıştayı ile ilgili bilgi alışverişinde bulunan Başkan Genç, Vali Şahin’in yanısıra Akan, Gedikli ve Dursunoğlu’nu Yerel Ekonomik Kalkınma Platformu tarafından gerçekleştirilecek olan Ekonomi Çalıştayı’na davet etti. Başkan Genç, “Bilginin böylesine belirleyici olduğu yeni bin yılın başında, kamu, özel sektör, sivil toplum örgütleri ve akademik dünyanın bir araya gelip çalışması şart. Amacımız, Samsun’un ekonomisi konusunda şehrin dinamiklerini ve ekonominin tüm paydaşlarını biraraya getirmek” dedi.

‘SAMSUN TÜKETİCİ DEĞİL, ÜRETİCİ OLMALİDİR’

Yeni bin yılın başında her alanda büyük bir dönüşüm yaşandığına işaret eden Başkan Genç, “Unutmayalım ki, bilgi çağındayız. Bilgi toplumunda küresel aktörlerin tüketicisi olmak da var, üreticilerden biri olmak da. Şehirlerin yarıştığı günümüzde Samsun’u dönüştürecek ve geleceğe taşıyacak, tüketici değil, üretici şehir yapacak stratejiler geliştirmeliyiz. Şehirler canlı birer mekanizmadır ve değişime, dönüşüme ihtiyaç duyarlar. Bu noktada Samsun da mutlaka değişim ve dönüşümü sağlamalıdır. Bunu sağlayacak olan bu şehrin dinamikleridir” diye konuştu.

‘SAMSUN, STRATEJİK MERKEZ ÜS OLACAKTİR’

Geçmişte Anadolu'nun ticari başkenti konumunda olan Samsun'un yeniden önemli bir ticaret merkezi olmasını amaçladıklarını belirten Başkan Osman Genç, "Eğer doğru adımlar atarsak Samsun, önümüzdeki 100 yıllık süreçte Türkiye'nin en stratejik merkez üssü şehirlerden birisi olacaktır. Güzel ilimiz Samsun ülkemizin en önemli şehirlerinden birisidir. Sahip olduğu potansiyeli ve tarihten gelen misyonu dikkate alındığında ülkemizin en gelişmiş 10 şehri arasında bulunması gereken ilimiz maalesef bu hedefin çok uzağındadır. Bu şehrin çocukları iş ve istihdam için başka şehirlerde yaşamak zorunda kalmaktadır. Samsun ürettiklerini, ve Türkiye’nin ürettiklerini dünyaya satmalıdır. İnşallah Yerel Ekonomik Kalkınma Platformu'nun yaptığı anket çalışmasından çıkacak sonuç ve düzenleyeceğimiz Ekonomi Çalıştayı şehrimiz için önemli bir fırsattır" dedi.

KONU BAŞLİKLARİ

Önemli konu başlıklarının seçildiği çalışma kapsamında, "2023 vizyonu hedefinde İhracat ve Samsun", "Samsun’da yerel markalar ve markalaşma sorunu", "Samsun’da yatırım sorunları", "Samsun’un Türkiye ihracatındaki yeri son durumu", "Hibe, destek, teşvikler ve Samsun", "Üniversitelerin Samsun ekonomisine katkısı ve 2., 3. Devlet Üniversitenin ilimize kurulmasının gerekliliği", "19 Mayıs’ın 100. yılında ara hedef olarak Samsun ekonomik görünümü", "Samsun için alternatif pazarlar", "Samsun’da yatırımcı/girişimci algısı ve ortaklık kültürü" gibi konular ekonominin paydaşları tarafından ele alınacak. 

Samsun, Türkiye’nin Ürettiklerini Dünyaya Satmalıdır
Samsun, Türkiye’nin Ürettiklerini Dünyaya Satmalıdır
Samsun, Türkiye’nin Ürettiklerini Dünyaya Satmalıdır
Samsun, Türkiye’nin Ürettiklerini Dünyaya Satmalıdır
Samsun, Türkiye’nin Ürettiklerini Dünyaya Satmalıdır