Ekonomi Kalkınma Çalıştayı Başladı

25 Mart 2016 Cuma 13:48

Canik Belediyesi tarafından düzenlenen ve üç gün boyunca şehrin dinamiklerini buluşturacak olan Ekonomi Kalkınma Çalıştayı düzenlenen açılış töreniyle başladı. Başkan Genç, Samsun ekonomisini ileri taşıyacak önerilerde bulunurken, Vali İbrahim Şahin ve Cumhurbaşkanı Ekonomi Danışmanı Cemil Ertem, çalıştayın önemine dikkat çekti.

Ekonomi Kalkınma Çalıştayı Başladı

Samsun'un ekonomik gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Canik Belediyesi tarafından düzenlenen Ekonomi Kalkınma Çalıştayı Canik Kültür Merkezi'nde düzenlenen açılış töreniyle başladı. Üç gün boyunca şehrin dinamiklerini biraraya getirecek olan çalıştayın açılışına Cumhurbaşkanı Ekonomi Danışmanı Cemil Ertem, Vali İbrahim Şahin, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Ticaret ve sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Genel Sekreteri Mevlüt Özen, Kurum Müdürleri, işadamları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKİNMA

Çalıştayın açılışında konuşan Başkan Osman Genç, ortak akla dikkat çektiği konuşmasında, dünyanın hızlı bir şekilde değiştiğine dikkat çekerek, “Samsun önümüzdeki 100 yıllık süreçte Türkiye'nin en stratejik merkez üssü şehirlerden birisi olacaktır. Ancak bunun için yerel kalkınmanın kaynak ve alan boyutunu geliştirerek, Samsun olarak sürdürülebilir kalkınma anlayışını benimsemeliyiz. Artık şehirlerin ön plana çıktığı bir devirde yaşıyoruz. Yatırımı kendine çeken, istihdam yaratan, huzurlu ve mutlu bir şehri oluşturacak olan şey, yine şehrin kendi dinamikleridir” dedi.

EKONOMİK VERİLER YAKİŞMİYOR

Samsun’un tarihte önemli bir ticaret merkezi olduğuna işaret eden Başkan Genç, “Samsun Anadolu'nun dışa açılan kapısıdır. Artık devlet yatırımıyla şehirlerin yarışması mümkün değildir. Türkiye'nin en büyük 500 firması arasına Samsun'dan 5, ikinci en büyük 500 firma arasına 8 firma girmiştir. 2014 yılında 467 milyon 898 dolar ihracat gerçekleştiren Samsun'un 2015 yılı ihracat rakamı 430 milyon 358 bin dolarda kaldı. Samsun sosyo-ekonomik gelişmişlikte ise bir sıra gerileyerek 33. sıraya gerilemiştir. Bu durum samsun gibi potansiyeli olan bir şehre yakışmıyor. Şehrin Bütüncül Master Planı yok ve ilçeler ile merkez arasında ulaşım sıkıntısı yaşanıyor. Şehrimizdeki bu durumu düzeltecek olan bizleriz” diye konuştu.

GENÇ’TEN ÖNEMLİ ÖNERİLER

Dünya ekonomisinin yeniden şekillendiğini ve Doğu, Batı, Kuzey, Güney olmak üzere 4 eksende geliştiğini ifade eden Genç, “Dünyadaki gelişmeler ve Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 hedefleri Samsun’a yeni fırsatlar sunuyor. Öncelikle Samsun’un Bütüncül Master Planı yapılmalıdır ve yatırımcıya bu şehrin yöneticileri güven vermelidir. Küresel ulaşım ve lojistik eksenlerinin avantajlı bir noktasında yer alan Samsun, lojistik ve kombine taşımacılık sektöründe bölge merkezine dönüşmelidir. Bu hedefi gerçekleştirmenin en önemli altyapısı, ürünlerin Samsun’a en kolay, en hızlı ve en ekonomik koşullarda ulaştırılmasının sağlanmasıdır. Dünyada lojistik sektörü ön plana çıkıyor. Samsun lojistikte maalesef çok zayıf. Üretim ve tüketim merkezleri ile yani liman ve ard bölgeler arası ilişkileri kurmamız gerekiyor. Bu bilgiler ışığında, Lojistik amaçlı liman kapasitesi Tekkeköy bölgesinde sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

SAMSUN-BATUM HİZLİ TREN HATTİ

Samsun’un ekonomik büyümesinin sağlanması için önerilerini sürdüren Genç, “Tekkeköy bölgesine Aktarma Limanı yapılmalıdır. Çarşamba ile Havaalanı arasında en az 20 milyon metrekarelik OSB kurulmalıdır. Yine bu bölgeye Ürdün’ün Akabe şehrindeki gibi Serbest Ticaret Bölgesi yapılmalıdır. Havaalanının yolcu ve kargo kapasitesi artırılmalı, bölge havalimanı olmalıdır. Samsun-İrak Demiryolu hayata geçirilmelidir. Batman’ın Kurtalan ilçesinden İrak’ın Zaho kentine kadar olan kısım demiryolu uzatılmalıdır. Ayrıca Samsun-Batum arası Hızlı Yük ve Yolcu Treni Hattı mutlaka kurulmalıdır. 4. sanayi devrimi yaşanırken, Samsun olarak da zihin yapımızı 4. düzeye çıkarmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

TÜKETEN DEĞİL ÜRETEN OLMALİYİZ

Samsun Valisi İbrahim Şahin de, Başkan Genç’in şehrin ekonomisi ve çözüm önerileri ile ilgili önemli tespitlerde bulunduğuna işaret ettiği konuşmasında, “Şehrin Valisi olarak Samsun-Ankara Hızlı Tren hattının hızlandırılması için önemli çalışmalar yaptık ve çok hızlı mesafe aldık. Hat tamamlandığında hızlı tren hattının yanında yük trenlerinin de ayrı bir güzergahı olacak ve Samsun-Ankara arası 600 kilometre kısalacak. Ayrıca Samsun Lojistik Köyü’nün kurulması konusunda çok önemli mesafeler aldık. Ancak itiraf ediyorum Organize Sanayi Bölgesinin genişletilmesi konusunda şu anda yol katedemiyoruz. İhtiyaç var mı, evet var. Ama yeterli araziyi üretmekte sıkıntı çekiyoruz.  Biz ülke olarak 30 milyar doları cep telefonlarına harcıyoruz. Bu para 4 tane Türk Telekom demek. Oysa bu parayla çok daha iyi şeyler yapabilirdik. Gençlerimizin tüketen değil, üreten bireyler olması gerekiyor” dedi.

CANİK’TEN ÇOK ÖNEMLİ MESAJ

Çalıştayın ilk gününde Cumhurbaşkanı Ekonomi Danışmanı Cemil Ertem de, "Yeni Türkiye Yolunda Şehir ve Ekonomi" konulu konferans verdi. Konferansında Canik Belediyesi tarafından düzenlenen Yeni Türkiye Yolunda konferanslar serisinin ve bu tür çalıştayların, terör belasıyla uğraşan Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda çok önemli bir mesaj olduğuna vurgu yaparak, Başkan Osman Genç’i tebrik etti. Canik Belediyesi’nin yaptığı çalışmaların yerel yönetimlere güzel bir örnek olduğunu dile getiren Ertem, diğer belediyelerin de bu tür çalışmalar yapması gerektiğini belirtti. Samsun’un, Türkiye’nin ve dünyanın ekonomik durumunu değerlendirdiği konferansta, Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi’nin ülkenin ekonomisi açısından önemini de anlatan Ertem, artık ülke ekonomisinin dünyanın patronları tarafından değil, yerelden şekillendiğini söyledi. Konferans sonunda soruları yanıtlayan Ertem, teşvik sisteminin bölgesel teşvikten, sektörel teşvike dönmesi gerektiğini ifade etti.

SAMSUN VE EKONOMİ PANELİ

Çalıştayın ilk gününün öğleden sonraki kısmında ise Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Aydın’ın moderatörlüğünde düzenlenen “Samsun ve Ekonomi” konulu panelde METRO Holding Yöneticisi Haluk Tan ile SDE Uzmanı Dr. M. Levent Yılmaz Samsun ve ekonomisini konuştu. İlk günün sonunda çalıştay grupları toplanarak çalışmalara başladı. Çalıştay kapsamında oluşturulan 7 ayrı Çalışma Grubunda “Samsun Ekonomisinin Hedefleri ve Eylem Planları”, “Samsun’da Nitelikli İşgücü”, “Samsun’da Yatırım”, “Samsun’da Yerel Marka Oluşturulması”, “İhracat ve Samsun”, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık” ile “Samsun’da Turizm” konu başlıkları ele alınacak. Çalıştayın son günü çalıştay grupları raporlarını sunacak.

ERTEM’DEN GENÇ’E ZİYARET

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Danışmanı Cemil Ertem, Canik Belediye Başkanı Osman Genç’i makamında da ziyaret etti. Ertem’e ay-yıldızlı hizmet binasını gezdiren ve binanın teknolojik donanımı ile sadece Canik Belediyesi’nde olan birimler hakkında bilgi veren Başkan Genç, Canik Belediyesi’nin kültür yayınlarının öneminden bahsetti. Canik Belediyesi Hizmet Binasının örnek olduğunu belirten Ertem, kültür yayınlarının Samsun’un tarihini ortaya koyması bakımından önemli olduğunu söyledi. Başkan Genç, ziyaret sonunda Ertem’e seramikten Osmanlı kaftanı hediye etti.

Ekonomi Kalkınma Çalıştayı Başladı
Ekonomi Kalkınma Çalıştayı Başladı
Ekonomi Kalkınma Çalıştayı Başladı
Ekonomi Kalkınma Çalıştayı Başladı
Ekonomi Kalkınma Çalıştayı Başladı
Ekonomi Kalkınma Çalıştayı Başladı
Ekonomi Kalkınma Çalıştayı Başladı
Ekonomi Kalkınma Çalıştayı Başladı
Ekonomi Kalkınma Çalıştayı Başladı
Ekonomi Kalkınma Çalıştayı Başladı
Ekonomi Kalkınma Çalıştayı Başladı
Ekonomi Kalkınma Çalıştayı Başladı
Ekonomi Kalkınma Çalıştayı Başladı
Ekonomi Kalkınma Çalıştayı Başladı
Ekonomi Kalkınma Çalıştayı Başladı
Ekonomi Kalkınma Çalıştayı Başladı
Ekonomi Kalkınma Çalıştayı Başladı
Ekonomi Kalkınma Çalıştayı Başladı
Ekonomi Kalkınma Çalıştayı Başladı
Ekonomi Kalkınma Çalıştayı Başladı
Ekonomi Kalkınma Çalıştayı Başladı
Ekonomi Kalkınma Çalıştayı Başladı