Başkan Genç'ten Ortak Akıl Çağrısı

10 Nisan 2016 Pazar 15:13

Geçtiğimiz günlerde Samsun için 14 Altın Öneride bulunan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, 2023 Ortak Akıl” toplantısının ardından da Samsun için ortak akıl” çağrısı yaptı. Genç, Biz elimizi taşın altına koyuyoruz. Gelin şehrimiz için birlik olalım, ortak akıl geliştirelim” dedi.

Başkan Genç'ten Ortak Akıl Çağrısı

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın da yer aldığı “2023 Ortak Akıl” toplantısına ve Borsan Grup tarafından yapılan Türkiye’nin ikinci büyük alüminyum kablo fabrikasının açılışına katılan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Samsun’un 2023 hedeflerine ulaşması için ortak akıl ve birlik olmanın şart olduğunu söyledi. Belediye tarafından düzenlenen Ekonomi Çalıştayı’nda Samsun’un stratejik üs olması için 14 Altın Öneri’de bulanan Genç, birlik çağrısı yaparak, “Samsun için biz elimizi taşın altına koyuyoruz. Gelin şehrimiz için birlik olalım” dedi.

HEDEFE ORTAK AKİLLA ULAŞİRİZ

Samsun’un hedeflerine ulaşması için her türlü potansiyel ve avantaja sahip olduğuna işaret eden Genç, “Dünya ekonomisi yeniden şekilleniyor ve Doğu, Batı, Kuzey, Güney olmak üzere 4 eksende gelişiyor. Dünyadaki gelişmeler ve Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 hedefleri Samsun’a yeni fırsatlar sunuyor. Ancak şehrimizin bütün avantajlarına rağmen şehir olarak birlik olmazsak ve ortak akıl gerçekleştirmezsek hedeflere ulaşmamız çok zor olur. Anadolu’nun Avrupa ve Rusya’ya açılan kapısı konumundaki Samsun’un önündeki fırsatları ancak ortak akılla değerlendirebiliriz” diye konuştu.

14 ALTİN ÖNERİ

Samsun için ortaya koyduğu 14 altın öneriyi hatırlatan Genç, “Bütüncül Master Plan, Güvenlik, Büyük Organize Sanayi Alanı, Lojistik Köy, Aktarma Limanı, Bölgesel Yolcu ve Kargo Havaalanı, Büyük Serbest Ticaret Bölgesi, Demiryolu (Samsun-Batum ve Samsun-İrak Demiryolu), 2. ve 3. Devlet Üniversiteleri, Üniversitelerdeki Bilginin Sanayiyle Buluşması, Toprak Reformu ve Tarımsal Sanayinin Geliştirilmesi, İlçeler ve Merkez Arası Ulaşımın İyileştirilmesi, Medikal OSB Kurulması ve Medikal Sektörünün Desteklenmesi, Yeni Şehir Merkezi Samsun’u önümüzdeki 100 yıllık süreçte stratejik üs yapacaktır. Ancak bu önerilerimizin yanında en önemlisi şehir olarak siyasetçisi, belediye başkanları, bürokratı, sivil toplum örgütleri olarak kenetlenmeliyiz. Çünkü ortak akıl olmadan şehrin hedeflerine ulaşması çok zordur” şeklinde konuştu.

NEREYE, NE YAPİLMALİ?

Küresel ulaşım ve lojistik eksenlerinin avantajlı bir noktasında yer alan Samsun’un, lojistik ve kombine taşımacılık sektöründe bölge merkezine dönüşmesi gerektiğini de ifade eden Genç, "Tekkeköy bölgesine Anadolu illerinin ve Karadeniz ülkelerinin mallarının satılacağı Aktarma Limanı yapılmalıdır. Çarşamba ile Havaalanı arasında en az 20 milyon metrekarelik OSB kurulmalıdır. Yine bu bölgeye Ürdün’ün Akabe şehrindeki gibi Büyük Serbest Ticaret Bölgesi yapılmalıdır. Havaalanının yolcu ve kargo kapasitesi artırılmalı, bölge havalimanı olmalıdır. Samsun-İrak Demiryolu hayata geçirilmelidir. Batman’ın Kurtalan ilçesinden İrak’ın Zaho kentine kadar olan kısım demiryolu uzatılmalıdır. Ayrıca Samsun-Batum arası Hızlı Yük ve Yolcu Treni Hattı mutlaka kurulmalıdır. Bu önerilerimiz şehrimizi stratejik üs yapacaktır ve Samsun hakettiği yere gelecektir. 4. sanayi devrimi yaşanırken, Samsun olarak zihin yapımızı 4. düzeye çıkarmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

BORSAN ÖRNEK OLDU

Samsun’un önemli firmalarından Borsan’ın Türkiye’nin ikinci büyük alüminyum kablo fabrikası açılışına da katılan Başkan Genç, şunları söyledi: “Bu şehirde yatırımcının önü açıldığında ve güven verildiğinde neler yapabileceğinin en güzel örneklerinden biri de Borsan’dır. İlçemizde sağlık yatırımının önünü açmamız sonucunda Karadeniz’in en büyük özel sağlık merkezini şehrimize kazandırdı. Şimdi ise Türkiye’nin ikinci büyük alüminyum kablo fabrikasını şehrimizde açtı. Bunlar şehrimiz adına güzel şeyler. Bu şehrin yöneticileri olarak yine bu şehrin iş adamlarına ve yatırımcısına güven vermeliyiz, yatırımların önünü açmalıyız. Bu bakımdan ben şehrimize yeni yatırımlar kazandıran Borsan Grup’un Başkanı Sayın Adnan Ölmez’i kutluyorum.”

 

Başkan Genç'ten Ortak Akıl Çağrısı
Başkan Genç'ten Ortak Akıl Çağrısı
Başkan Genç'ten Ortak Akıl Çağrısı
Başkan Genç'ten Ortak Akıl Çağrısı