Canik’in Hedefi, Mutlu İnsanlar

08 Mayıs 2016 Pazar 17:21

Canik Belediyesi uluslararası bir sempozyumu daha başarıyla gerçekleştirdi. Hedefe Doğru İnsan temalı 6. Uluslararası Canik Sempozyumu sona ererken, sempozyuma katılan bilim insanları, Canik Belediyesinin bilime yapmış olduğu katkıya teşekkür etti. Başkan Genç de, Hedefimiz, mutlu insanlar dedi.

Canik’in Hedefi, Mutlu İnsanlar

Türkiye ve dünyanın farklı üniversitelerinden yaklaşık 150 bilim insanının yanı  sıra Binin üzerinde insanın katıldığı Hedefe Doğru İnsan Temalı 6. Uluslararası Canik Sempozyumu sona erdi. Canik Belediyesi öncülüğünde Ondokuz Mayıs Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Yedaş ile Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Samsun Şubesi’nin katkılarıyla Prof. Dr. Kurtman Ersanlı’nın Genel Koordinatörlüğünde Canik Kültür Merkezi’nde düzenlenen sempozyumun kapanışına Canik Belediye Başkanı Osman Genç, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, Başkan Yardımcıları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

OTURUMLAR 6 SALONDA YAPİLDİ

Prof. Dr. Kurtman Ersanlı moderatörlüğünde yapılan açılış oturumunda, Prof. Dr. Tuncay Ergene PDR’ye İlişkin Hedeflerimiz ve Vizyonumuz, Prof. Dr. Fredric Bemak Psikolojik Danışma ve Rehberlik Çalışmalarında Güncel Eğilimlerin Küresel Bir bakış Açısıyla Değerlendirilmesi, Prof. Dr. İbrahim Yıldırım Evlilikte Eş Seçme ve Prof. Dr. Rita Chi-ying Chung ise Olağanüstü Durumlarda Psikolojik Danışma konularında katılımcıları bilgilendirirken, son gün ise yine Ersanlı’nın moderatörlüğünde yapılan kapanış oturumuna Canik Belediye Başkanı Osman Genç de katıldı. Sempozyumda Başkan Yardımcısı Alican Usta da, Lise Öğrencilerinin Öfke Düzeyleri ile Siber Zorbalık Düzeyleri Arasındaki İlişki konulu bildiri sundu.

‘MEKAN VE İNSAN İLİŞKİSİNİ DOĞRU KURGULAMALİYİZ’

Sempozyumun kapanışında konuşan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, “Belediye yöneticiliği sorumluluğunu üstlenenlerin mutlaka değişimi, gelişimi yakalaması, 21. yüzyıl belediyeciliği ne getiriyor, bunu dikkate alarak çalışması gerekiyor. Üçüncü bin yılda bilgi çağında yaşıyoruz. Dolayısıyla bilgiye kayıtsız kalanlar asla başarıya ulaşamaz. İşte bilgiye bu tür sempozyumlarla ulaşıyoruz. Değerli hocalarımız kendi alanlarındaki bilgileri bizlerle ve sempozyuma katılan gençlerimizle paylaştı. Konusu insan ve hedef olan bir sempozyumun ardından hepimize ayrı ayrı görevler düşüyor. Yerel siyasetçi olarak doğru alanları ve doğru mekanları üretmek zorundayız ki insanlar doğru hedefleri koysunlar. Mekan ve insan ilişkisini doğru kurgularsak doğru hedefler koyarız” dedi.

TECRÜBELİ BELEDİYE

Bugüne kadar şehre ve insanlığa katkıda bulunacak pek çok çalışmaya imza attıklarını da belirten Başkan Osman Genç, “Daha önce bir çok uluslararası sempozyum düzenledik. Uluslararası sempozyumların 6.’sını düzenleyen tecrübeli bir belediyeyiz. Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan, hemen hemen her çalışma grubunda ihtiyaç duyulan psikolojik danışma ve rehberlik konusunda sempozyum yaparak akademisyenleri ve PDR çalışanlarını buluşturduk. Bu sempozyumun hem bu meslek çalışanlarına, hem de insan yaşamına katkıda bulunacağına inanıyoruz” dedi.

‘HEDEFİMİZ, İNSANLARİ MUTLU KİLMAK’

Bu sempozyumun, insanları mutlu kılabilmek için sorumluluklarının daha çok olduğunu gösterdiğini belirten Başkan Genç, “Hedef dendiği zaman sağlıkta hedef, sporda hedef, kültürde-sanatta hedef, bir sürü hedeflerimiz var. Bu hedeflerin hepsi insanı mutlu kılmak için. Bizimde görevimiz bu şehirde insanı mutlu kılmak. Dolayısıyla insanı mutlu kılabilmek için akademisyenlerimizin bilgisine, gençlerimizin enerjisine ihtiyaç duyuyoruz. Bu enerjinin sinerjiye dönüşmesi sonucu insanlarımızı mutlu edecek projelere imza atacağız. Bu sempozyumda bizleri en çok sevindiren bir başka olay ise gençlerimizi hocalarımızla buluşturmamız oldu. Geleceğimiz olan gençlerimize bu sempozyumun çok şey kattığına inanıyorum. Sempozyuma katkı sağlayan başta paydaşlarımız olmak üzere akademisyenlerimize, emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

ERSANLİ’DAN BAŞKAN GENÇ’E ÖVGÜ

Genel Koordinatör Prof. Dr. Kurtman Ersanlı da yaptığı konuşmasında, sempozyuma 144 bildirinin gönderildiği ve bu bildirilerin 139’unun sempozyumda sunulduğunu söyledi. Ersanlı, “Sempozyumda beş workshop (atölye çalışması) yapıldı. Bu Sempozyuma ABD’den, Avusturalya’dan, Kırgızistan’dan, Azerbaycan’dan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye olmak üzere altı ülkenin bilim insanları katıldı. Belediyenin düzenlemiş olduğu altıncı sempozyum ama Canik Belediyesi’nin PDR alanına yapmış olduğu hizmet beş tane. Düşünün binlerce hizmet alanından PDR alanına yapmış olduğu hizmet beş. Bu artık Canik Belediyesi’nin hizmetinin ne kadar sınırsız olduğunu ortaya koymaya yeter kanaatindeyim” şeklinde konuştu.

AMACİNA ULAŞTİ

Sempozyum başarı ile tamamlandı. Alanında Türkiye’de yapılmış olan en büyük organizasyonunda olan 6. Uluslararası Canik Sempozyumu başlangıçta hedeflediği amaçlara ulaşılarak tamamlandı. Katılımcılar, bu tür sempozyumların devamını Başkan Genç’ten talep ettiler. “Üstün zekalılar,  Türkiye’nin ve Dünya’nın gelecek vizyonu,  yeni bin yılda Türkiye” istenilen sempozyum başlıklarından bazıları oldu. Osman Genç, "Bilime ilimizin ve ülkemizin sosyo-kültürel yaşamına katkı yapmaya devam edeceğiz. Yerel bir yönetici olarak bu alanda kendimizi sorumlu olarak görüyoruz" dedi. Genç, sempozyumun sonunda katkı sağlayan akademisyen ve paydaşlara katılım belgesi ve kaftan hediye etti.

SEMPOZYUM KİTAPLAŞACAK

Hayatın hemen hemen her alanında gerekli olan Psikolojik Danışma ve Rehberlik konusunun masaya yatırıldığı sempozyumda akademisyenler tarafından sunulan bildiriler Canik Belediyesi tarafından kitaplaştırılacak. Sempozyumun sonunda, bilim insanları Canik ve Samsun’un turistik mekanlarını gezdi. Başkanlığını Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Genel Koordinatörlüğünü ise OMÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurtman Ersanlı’nın yaptığı sempozyumun Yürütme Kurulunda ise İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Canik Belediye Başkan Yardımcısı ve Uzman Psikolojik Danışman Alican Usta, OMÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Seher Balcı Çelik, Prof. Dr. Melek Kalkan, Arş. Gör. Esat Şanlı, Dr. Ayşe Alkan, Dr. Hüseyin Mertkol, Psikolojik Danışman Ceyda Kiper Ceylan, Hilal Peker, Musa Akın gibi isimler yer aldı.

Neden Hedefe Doğru İnsan

Başkan Genç, "Biz böyle bir sempozyum başlığı seçerken sadece bir bilim dalına yönelik bir etkinlik yapmaktan ziyade yeni bin yılın başında hızla değişen dünyada hedefine doğru kararlılıkla giden bir Türkiye vurgusu yapmak istedik. Hedefi olan bir millet olmalıyız, dünyanın en önde giden milleti olma yolunda hedeflerimizi önümüze koyup sıkıca takip etmeliyiz. Bu millet tarihinde hep dünyanın öncüsü, medeniyetin temsilcisi ve medeniyetin dünyaya dağıldığı yerdi. Eğer tarihi kodlarımıza geri dönersek  bu millet inşallah yeniden dünyaya yön veren bir millet olacaktır. Hedefe doğru adını sempozyuma verirken üst düzeyli hedeflerimizden birisi de buydu" dedi.

 

Canik’in Hedefi, Mutlu İnsanlar
Canik’in Hedefi, Mutlu İnsanlar
Canik’in Hedefi, Mutlu İnsanlar
Canik’in Hedefi, Mutlu İnsanlar
Canik’in Hedefi, Mutlu İnsanlar
Canik’in Hedefi, Mutlu İnsanlar
Canik’in Hedefi, Mutlu İnsanlar
Canik’in Hedefi, Mutlu İnsanlar
Canik’in Hedefi, Mutlu İnsanlar
Canik’in Hedefi, Mutlu İnsanlar