Canikli Muhacirler Hayata Yeniden Tutundu

02 Şubat 2017 Perşembe 16:09

Canik Belediyesi tarafından, ülkelerindeki savaş ve terör nedeniyle göç etmek zorunda kalan muhacirler için uyguladığı Kardeş Eli Projesi, yüzlerce yabancı misafirin yüzünü güldürdü. Suriyeli, İraklı ve Afgan misafirler, eğitimden sağlığa, kültürden ekonomiye bir çok alanda hayata yeniden tutundu.

Canikli Muhacirler Hayata Yeniden Tutundu

Canik Belediyesi'nin, ilçede misafir olan muhacirleri ensar şuuruyla en iyi şekilde ağırlamak adına geliştirdiği Kardeş Eli Projesi, yabancı misafirlerin eğitim, sağlık, ekonomi, coğrafi, kültürel ve sosyal uyumlarındaki problemlerini azaltıyor. Mültecilere daha iyi yaşam koşulları oluşturabilmek amacıyla uygulanan ve bugüne kadar yüzlerce muhacir çocuk, kadın ve erkeğin yararlandığı proje kapsamında, Türkçe bilmeyenler Türkçe öğrendi, eğitimden mahrum olan çocuklar okula kazandırıldı. Büyüklerin ise, sosyal etkinlikler ve meslek kurslarıyla entegrasyonu sağlanıyor.

TÜRKÇE ÖĞRENDİLER

Göç İdaresi'nin verilerine göre bin 1926, ancak Canik Belediyesi'nin yaptığı hane bazlı tespit çalışmalarına göre 4 bin 93 muhacirin yaşadığı Canik'te, sosyal entegrasyonun sağlanması amacıyla 100 muhacir aileden toplam 783 kişiye Türkçe dil kursu verilirken, eğitim-öğretime devam etmeyen 535 çocuk ise eğitime yeniden kazandırıldı. Kalplere Hicret Gecesi'nde 100 muhacir aile ile onlara ev sahipliği yapan 100 Türk aileyi biraraya getirilerek, komşuluk ilişkilerinin gelişmesi sağlandı. Canik'te ikamet eden muhacirler ayrıca Ramazan aylarında da iftarlarını Canikli vatandaşlarla birlikte iftar sofrasında açtı.

PSİKOLOJİK YARDİM

Kardeş Eli Projesi'ni oldukça geniş çaplı uygulayan Canik Belediyesi, proje kapsamında 130 aileden 580 muhaciri piknikte buluştururken, 12 ülkeden 120 muhacir gencin biraraya geldiği Mini Futbol Dünya Kupası Turnuvası'na da imza attı. Savaş ve terör nedeniyle yaşadıkları büyük travmadan dolayı psikolojik yardım ihtiyacı olan 128 kişi ise uzman psikolog ve psikolojik danışmanlar vasıtasıyla psikolojik yardım aldı. Projeden yararlanan 100 çocuk sünnet olarak erkekliğe ilk adımını atarken, 430 çocuk da sağlık taramasından geçti.

SURİYE’YE YARDİM

Ensar elini her yerde hissettiren Canik Belediyesi, bayramlarda muhacir çocukları da unutmadı. Muhacir çocuklar, bayramlarda yeni bayramlıklarla sevindi. Pakistan'da ailesi mağdur durumda kalan ve yıllardır ailesinden haber alamayan Afgan aile ise Canik Belediyesi'nin uluslararası organizasyonuyla buluştu. Proje dahilinde 85 muhacir kadın meslek edindirme kursu alırken, Canik Belediyesi Suriye'ye 6 tır dolusu 150 ton gıda malzemesi gönderdi. 54 üniversite öğrencisi ise Halep'e gitti. Kardeş Eli Projesi kapsamında Canik Belediyesi ayrıca ilçede ‘Göçmen Merkezi’ açılması için İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte çalışmalarını sürdürüyor.

TOPLUMSAL ENTEGRASYON

Kardeş Eli Projelerinin kendileri için bir onur projesi olduğuna işaret eden Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "Bizim medeniyetimiz mazlumlara kol kanat germeyi bizlere görev kılmıştır. Ülkemize sığınan muhacir kardeşlerimize bu gözle bakarak ellerinden tutmak büyük milletimizin karakteridir. Bu anlayışla ilçemizde muhacir-ensar ruhu içerisinde bir birliktelik sağladık. Onlar için eğitim, sosyal, kültürel, sağlık, ekonomik alanlarda önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bu konuda muhacir kardeşlerimizin toplumsal kabulü ve entegrasyonu ile ilgili önemli bir mesafe kat ettiğimizi düşünüyorum" dedi.

YAŞAM STANDARTLARİ YÜKSELİYOR

Canik Belediyesi olarak her zaman mazlumun yanında olduklarını belirten Başkan Genç, "Muhacir kardeşlerimizin acılarını, üzüntülerini en aza indirmek için gayret gösteriyoruz. Onları bize emanet olarak görüyoruz. Projemiz kapsamında onlarca çocuğumuzu eğitimle yeniden buluşturduk, onlarca çocuk ve kadın muhacir kardeşimiz Türkçe öğrendi. Bunlar toplumsal entegrasyonun ve suç oranlarının azalması bakımından önemli çalışmalar. Ayrıca onların misafir oldukları ilçemizde yaşam standartlarını da yükseltmiş oluyoruz" diye konuştu.

 

 

Canikli Muhacirler Hayata Yeniden Tutundu
Canikli Muhacirler Hayata Yeniden Tutundu
Canikli Muhacirler Hayata Yeniden Tutundu
Canikli Muhacirler Hayata Yeniden Tutundu
Canikli Muhacirler Hayata Yeniden Tutundu
Canikli Muhacirler Hayata Yeniden Tutundu
Canikli Muhacirler Hayata Yeniden Tutundu