Çanakkale Ruhunu 15 Temmuz'da Güncelledik

17 Mart 2017 Cuma 16:30

20. yüzyılın en büyük kahramanlık destanlarından biri olan Çanakkale Zaferinin 102. yıl dönümü Canikte özel bir etkinlikle kutlandı. Başkan Osman Genç, Çanakkale ruhunu 15 Temmuzda güncelledik dedi.

Çanakkale Ruhunu 15 Temmuz'da Güncelledik

Canik Belediyesi'nin katkılarıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Çanakkale Zaferi’nin 102. yılını kutlamak amacıyla düzenlenen Çanakkale Şehitlerini Anma Programı'nda, Canik İMKB Anadolu Lisesi öğrencileri, vatan uğruna hayatını kaybeden binlerce şehidin aziz hatırasını yad etmek için önemli bir etkinliğe imza attı. Lise öğrencileri bu büyük zaferi, Canik Kültür Merkezi'nde düzenledikleri etkinlikte sahneledikleri oratoryo ile kutladı. Tarihe altın harflerle yazılmış, eşi benzeri görülmemiş bu kurtuluş mücadelesini muhteşem bir performansla anlatan öğrenciler, izleyenlerin büyük beğenisini kazandı.

'DEĞERLERİNİ KORUYAMAYANLAR YOK OLUR'

Etkinlikte konuşan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "İnsan topluluğunu millet yapan, onları ortak hedeflerde bir araya getiren en önemli unsur değerlerdir. Değerleri oluşturan veya varolan değerlerini koruyamayan milletler yok olmakla karşı karşıya kalırlar. Milli ruh; tarihin derinliklerinden suyunu alıp, dallara can veren bir ruhtur. Milli ruhu oluşmamış milletlerin Milli Refleksleri de oluşmaz. Milli reflekslerini harekete geçiremeyen milletler ise tarih sahnesinden silinirler. Bunun en güzel örneğini çok yakında, 15 Temmuz'da yaşadık. 15 Temmuz'daki o ruh, işte Çanakkale ruhudur. 15 Temmuz bir Milli Reflekstir. 15 Temmuz'da Çanakkale ruhunu güncelledik" dedi.

'ÇANAKKALE DİRİLİŞTİR'

Çanakkale Zaferi'nin, sayısız kahramanlıkların sergilendiği emsalsiz bir zafer olduğunu belirten Başkan Genç, "Çanakkale bir idealdir. Çanakkale diriliştir. Anaların duasıdır Çanakkale. Milli ruhumuzu karartmak isteyenler bugün de iş başında. Gençlerimizin bu oyunlara karşı mutlaka uyanık olması gerekiyor. Özellikle gençlerimizin kültürel ve manevi değerlerin farkında olmaları ve bu değerlere sahip çıkmaları çok önemli bir husustur. Canik Belediyesi olarak değerlerimizin korunması ve yaşatılması adına pek çok çalışmaya imza atıyoruz. Her yıl gençlerimizi tarih şuuru ve bilincinin gelişmesi için Çanakkale’ye gönderiyoruz" diye konuştu.

'21. YÜZYİLİ İYİ ALGİLAMALİYİZ'

En büyük amaçlarının değerlerine bağlı gençler yetiştirmek olduğunu belirten Başkan Genç, "Değerlerimizi korurken 3. bin yılın başında 21. yüzyılı da iyi algılamamız gerekiyor. Bilim ve değerlerimizi yanyana getirdiğimizde bizi hiç bir güç bükemez. Artık küresel dünyada tek bir mesajın saniyeler içerisinde dünyayı dolaştığı bir çağda yaşıyoruz. 21. yüzyıl bilgi çağı. Bu çağda bilgiyi yönetemezseniz, yok olursunuz. Bu vesileyle başta Çanakkale şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimizi bir kez daha minnetle anıyorum" şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLERDEN SEVGİ GÖSTERİSİ

Öğrencilerin muhteşem oratoryo performansının yanısıra Çanakkale şehitleri için Kur’an-ı Kerim’in ve şiirlerin okunduğu Çanakkale Şehitleri Anma Programı sonrası öğrenciler Başkan Osman Genç'e yoğun ilgi gösterdi. Başkan Genç, kendisine sevgi gösterisinde bulunan öğrencilerle tek tek fotoğraf çekindi. Yoğun ilgi gören programa Canik Belediye Başkanı Osman Genç'in yanısıra İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Uzunlar, Kültür ve Sosyal İşler Birimi Müdürü Hamza Aygün, okul müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Çanakkale Ruhunu 15 Temmuz'da Güncelledik
Çanakkale Ruhunu 15 Temmuz'da Güncelledik
Çanakkale Ruhunu 15 Temmuz'da Güncelledik
Çanakkale Ruhunu 15 Temmuz'da Güncelledik
Çanakkale Ruhunu 15 Temmuz'da Güncelledik
Çanakkale Ruhunu 15 Temmuz'da Güncelledik
Çanakkale Ruhunu 15 Temmuz'da Güncelledik