Canik'e ‘ Birleşmiş Milletler ’ Teşekkürü

15 Eylül 2017 Cuma 19:41

Canik Belediyesi tarafından Suriye, Irak ve Afganistandan gelen ve ilçede yaşayan yabancı misafirler için yapılan eğitim, istihdam ve entegrasyon çalışmaları, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği de teşekkür etti. BM temsilcilerinden Hüseyin Emir Bengisoy, Canik Belediyesinin çalışmalarını hem övdü hem de örnek gösterdi.

Canik'e ‘ Birleşmiş Milletler ’ Teşekkürü
Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilciliğinden Hüseyin Emir Bengisoy ile Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM) Samsun Temsilciliğinden Kaan Aydıngül, Başkan Osman Genç'i ziyaret etti. Canik Belediyesi Dış İlişkiler Birimi Müdürü Ali Kemal Tural'ın da yer aldığı ziyarette, Başkan Genç, ilçede yaşayan Suriye, Irak ve Afgan vatandaşları için Canik Belediyesi tarafından yapılan çalışmaları anlatırken, Bengisoy, eğitim, istihdam, topqluma entegrasyon, sağlık, gıda alanlarında yapılan çalışmaları övdü.

ZULME SEYİRCİ KALAMAZDIK
Türkiye'nin, Dünyanın bir çok noktasından gelen savaş mağdurlarına kucak açtığını belirten Başkan Genç, "Bizim medeniyetimiz, bugüne kadar ensar ruhuyla insanlığa hizmet etti.  Yaşanan acılara maalesef dünya ülkeleri sessiz kalıyor ve görmezden geliyor. Türkiye bugüne kadar medeniyetimize yakışır şekilde hangi şartta olursa olsun hiçbir zaman zulme seyirci kalmadı ve kalmayacaktır. Tarihten gelen sorumluluğumuzun yanı sıra inancımızın da gereği olarak, bugün de ayrım gözetmeksizin insanlara kapımızı, gönlümüzü açtık" dedi.

ÖNCE SORUNLARI TESPİT EDİLDİ
Canik Belediyesi olarak Suriye, Irak ve Afganistan'dan ilçeye gelen yabancı misafirlerin insan onuruna yaraşır bir şekilde hayatlarına devam etmeleri için çaba harcadıklarını belirten Başkan Genç, "Misafir kardeşlerimiz hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilsin diye büyük bir özveri gösteriyoruz. İlçemizde yaşamlarını devam ettiren misafirlerin sorunlarının saptanması ve demografik yapılarının ortaya çıkması için çalışmalar yaptık. Sahada binlerce mülteciyle yüz yüze görüşerek beklentilerini, sorunlarını, eğitim durumlarını tespit ettik. Oluşturduğumuz sistemle aldığımız bilgiler ışığında misafir kardeşlerimize yardımcı oluyoruz" diye konuştu.

DİL, EĞİTİM, İSTİHDAM, SAĞLIK...
Yabancı misafirlerin öncelikle dil ve eğitim sorunuyla ilgilendiklerini ifade eden Başkan Genç, "Burada birarada yaşadığımız misafirlerimizle, geldikleri ilçemizde sorunları en aza indirgemek açısından dil sorunu önemliydi. Bu nedenle öncelikle Türkçe dil kursları düzenledik. Daha sonra eğitimlerine devam edemeyen çocuklarımızın okullarına devam etmelerini sağladık. Diğer taraftan yardımlardan ziyade hayatlarını kendilerinin kazanması ve iş bulmaları için mesleki eğitimler düzenledik. Sosyal etkinlikler düzenledik, sağlık ve sünnet programları yaptık. Kalplere Hicret Gecesi ile 100 Türk ve 100 misafir ailenin kardeş olmasını sağladık. Bütün bunların sonucunda ilçemizde belki de sorun olabilecek bir problemi, kardeşçe yaşanılan bir yer haline getirdik" ifadelerini kullandı.

BM TEMSİLCİSİ KUTLADI
Canik Belediyesi tarafından ilçede yabancı misafirler için yapılan çalışmalara hayran kalan Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilciliğinden Hüseyin Emir Bengisoy da, Başkan Genç'i tebrik ederken, yapılan çalışmaları övdü. Bengisoy, "Canik Belediyesi'nin mültecilere yönelik yaptığı çalışmalar diğer belediyelere ve kurumlara örnek olacak nitelikte. Burada gerçekten her alanda yapılan çalışmalar, mülteci kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştırmış. Canik Belediye Başkanımız Sayın Osman Genç'i bu duyarlılığından dolayı kutluyorum" şeklinde konuştu.

Ziyaretin sonunda Başkan Osman Genç, Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilciliğinden Hüseyin Emir Bengisoy'a seramikten Osmanlı kaftanı hediye etti.
Canik'e ‘ Birleşmiş Milletler ’ Teşekkürü
Canik'e ‘ Birleşmiş Milletler ’ Teşekkürü
Canik'e ‘ Birleşmiş Milletler ’ Teşekkürü
Canik'e ‘ Birleşmiş Milletler ’ Teşekkürü
Canik'e ‘ Birleşmiş Milletler ’ Teşekkürü