Kardeşleri Buluşturacak Proje

18 Ekim 2017 Çarşamba 16:47

Canik Belediyesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kardeşeli Yardımlaşma Derneği Samsunda misafir bulunan Afgan, Irak ve Suriyeli gençlerin toplumla bütünleşmelerini sağlamak amacıyla önemli bir projeye imza atıyor. Samsunlu gençlerle misafir gençleri kaynaştırmayı amaçlayan Kardeşimle Mutlu Geleceğe projesi, düzenlenen tanıtım toplantısı ve panelle başladı.

Kardeşleri Buluşturacak Proje

Samsunlu gençlerle misafir gençlerin toplumsal uyumlarını sağlamak amacıyla Canik Belediyesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kardeşeli Yardımlaşma Derneği işbirliği ile hazırlanan "Kardeşimle Mutlu Geleceğe" projesi, Canik Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen Tanıtım Toplantısının ardından düzenlenen "Göç ve Uyum" konulu panelle başladı. Canik Belediye Başkan Yardımcısı Alican Usta, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Yılmaz ile Dernek Başkanı Ahmet Cemal Ayhan katıldığı panelde uzmanlar Samsunlu ve misafir gençlere göç nedeniyle yaşanan uyum sorununu ve çözüm yollarını anlattı.

 

ÖNEMLİ PROJELER UYGULANDI

Panel öncesi konuşan Canik Belediye Başkan Yardımcısı Alican Usta, Canik Belediyesi olarak sosyal projelere önem verdiklerini belirterek, "Ülkemiz çevresinde yaşanan sorunlardan dolayı ilimize gelen misafir kardeşlerimiz için hem sosyal, ekonomik ve kültürel sorunları azaltıcı hem de farkındalık oluşturacak projeler üretiyoruz. İlçemizde bulunan misafir çocuk ve gençlere yönelik dil kurslarının yanında, yine göç nedeniyle okula devam edemeyen çocuklarımızı okula kazandırdık. Ayrıca Bu ailelerin ekonomik gelişimine katkı sağlayıcı projeler hayata geçirdik. 'Kalplere Hicret' projesiyle Samsunlu 100 ailemizle 100 mülteci ailenin kardeş olmasını sağladık. Kültürel ve sportif etkinliklerle uyum sorununu aşmalarını sağlamayı amaçladık" dedi.

 

'TÜRKİYE'DE ÖRNEK YERDEYİZ'

İnsanlık tarihi boyunca göçün önemli bir olgu olduğuna işaret eden Usta, "İnsanlar tarih boyunca çeşitli nedenlerle göçle karşı karşıya kalmışlardır. Dolayısıyla göçün travmatik sonuçları oluyor. Ancak bu tür projeler bu yaraların sarılmasında önemli bir merhem oluyor. Türkiye'de bu konuda örnek bir yerdeyiz diyebilirim. Bunda sivil toplum kuruluşlarının katkılarını gözardı etmemek lazım. Bugün Canik ilçesinde 5 bine yakın misafirimiz bulunuyor. Canik'te neredeyse sorun yaşamadan birlikte yaşamaya devam ediyoruz. Bunda bizim bu yaptığımız projelerin önemli bir payı olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla bu projenin de bu çabalara biraz daha katkı sağlayacağına inanıyorum" diye konuştu.

 

PANEL DÜZENLENDİ

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Yılmaz da, projeye verdiği destekten dolayı Canik Belediyesi'ne teşekkür etti. Yılmaz, "Muhacir kardeşlerimize ilk günden itibaren elimizden geldiğince destek veriyoruz. Bu proje de ensar-muhacir kardeşliğinin Samsun'da en güzel örneği olacaktır. Bu tür projeleri ülkemize sığınan misafir kardeşlerimizin coğrafi, kültürel, ekonomik uyumlarının sağlanması açısından çok önemsiyorum. İnşallah ilimizde yaşayan gençlerimiz ile misafir gençlerimiz bu proje sayesinde bütünleşecektir" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Aile Danışmanı ve Sosyolog Halise Mutlu ile Avukat Lemi Keleş, düzenlenen panelde "Göç ve Uyum" konusunu anlattı. Proje kapsamında misafir gençlerin yaşamış oldukları sosyal hayatı anlamalarına yönelik olarak ev sahibi gençlere seminerler, misafir gençlere ise dil eğitimi ve aynı ortamı paylaşarak birlikte olabilecekleri kültürel-sanatsal kurslar ile sosyal aktiviteler düzenlenecek.

 

Kardeşleri Buluşturacak Proje
Kardeşleri Buluşturacak Proje
Kardeşleri Buluşturacak Proje
Kardeşleri Buluşturacak Proje