Dönüşüme Eğitimden Başladık

02 Kasım 2017 Perşembe 15:38

Canikteki dönüşüme eğitimden başladıklarını belirten Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Siyasi bir beklentimiz olmaksızın geleceğimiz adına biz önceliği eğitime verdik. Ürettiğimiz arsaların yanısıra eğitim yuvalarına yaptığımız fiziki ve teknolojik yatırımlarla birlikte eğitime 200 milyon liralık katkı sağladık dedi.

Dönüşüme Eğitimden Başladık

Başkan Osman Genç, Haber AKS Tv'de Samsun'un Nabzı programının canlı yayın konuğu oldu. Programın yapımcısı Sinan Sallabaş'ın sunduğu programda soruları yanıtlayan Başkan Genç, eğitimin olmazsa olmazları olduğunu söyledi. Eğitime bugüne kadar arsa üretme, fiziki ve teknolojik yatırımlarla birlikte 200 milyon liralık yatırım yaptıklarına işaret eden Başkan Genç, gençleri geleceğe hazırlama noktasında önemli projeler ürettiklerini belirterek, hedeflerinin yerli ve milli bir hafızaya sahip bir gençlik olduğunu söyledi.

 

'DÖNÜŞÜM EĞİTİMLE BAŞLAR'

Siyasi bir beklentileri olmadan en çok yatırımı eğitime yaptıklarına vurgu yapan Başkan Genç, "Eğitim yatırımı bir yol gibi hatırlanmaz. Vatandaş hiç bir zaman 'niye okulun bahçesi bozuk', 'niye kütüphanesi yok', 'niye konferans salonu yok' dememiştir. Ama biz ilk önce eğitimden başladık. Çünkü dönüşüm eğitimle başlar. 2004 yılında Canik'te 7 okul vardı, şu anda 27 devlet okulu okul var. 4 tanesi bitmek üzere, biz de anaokulu yapıyoruz, yani toplam 32 okul oluyor. Okulları evet devlet yapıyor, ancak bu okulların arsasını biz üretiyoruz, kütüphanelerini, konferans salonlarını, bahçelerini biz yapıyoruz" dedi.

 

'GELECEĞİMİZ EĞİTİME BAĞLI'

Eğitime katkı olarak bir çok okul alanı ürettiklerini dile getiren Başkan Genç, "Sadece ürettiğimiz arsaların değeri 196 milyon lira. Biz bu ürettiğimiz arsaları başka yatırımlarda kullanabilirdik, ama tercimizi eğitimden yana kullandık. Okulların fiziki ve teknolojik eksikliklerini de 40 milyon lira harcayarak giderdik. Bu 40 milyon lira ile yollar yapabilirdik, ama biz tercihimizi geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitiminden yana kullandık. Çünkü geleceğimiz eğitime bağlı. Kültürde ve eğitimde önemli dönüşüm sağladık. Eğitime yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır" diye konuştu.

 

'GELECEK VİZYONUM 2. YILINDA'

Gençleri geleceğe hazırlama noktasında önemli projeleri ortaya koyan bir belediye olduklarına da vurgu yapan Başkan Genç, "Dünya ve Türkiye hızlı şekilde gelişip, dönüşüyor. Şehirlerin yarış içinde olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Kim gençliği doğru donatırsa gelecek ona aittir. Geçen yıl 1500 öğrencimizin katıldığı Gelecek Vizyonum projesini bu yıl da devam ettiriyoruz. 17 ilçemizde Samsun'un merkezini görmemiş öğrencilerimizin yaşadıkları şehri tanımalarını ve Samsun'un tarihini bilmelerini amaçlıyoruz. Çünkü geçmişini bilmeyen toplumların geleceğe yürümesi mümkün değildir. Yeni neslin inşası kapsamında milli ve manevi değerlerine bağlı bir gençlik hedefliyoruz ve hükümetimizin yeni neslin inşası hedefine katkı sağlıyoruz" şeklinde konuştu.

 

 

'HEDEFİMİZ, ÜRETEN BİR GENÇLİK'

"Yerli ve milli hafızayı oluşturmamız lazım" diyen Başkan Genç, "Tarihi kodlarımızı mutlaka bugüne güncellemeliyiz. Tıpkı bilgisayar hard diski gibi çocuklarımızın hafızasını milli ve manevi değerlerimizle doldurmalıyız. Bunu biz yapmazsak başkaları yapar ve gençlerimiz başkalarına hizmet eder. Bu çağ bilgi çağı. Bilgiyi üreten toplumlar üreten, aktör ülke olacak. Bu nedenle gençlerimiz okullarının yanısıra dünyadaki gelişmeleri de doğru okumalıdır. İlk üç sanayi devrimini kaçırdık, ancak 4. sanayi devriminde mutlaka iddialı olmalıyız. Bilgiyi mutlaka akıllı makineye döndürmeliyiz. Üreten bir gençlik için gençliğimize önem veriyoruz" ifadelerini kullandı.

 

'ROMAN AÇILIMINA KATKI'

Kültürel dönüşüm kapsamında Roman vatandaşların yaşadığı mahallelerde projeler geliştirdiklerini ve uyguladıklarını da ifade eden Genç, "İnsana Değer, Geleceğe Değer projesini hayata geçirdik. Farklı renkler şehirlere önemli katkılar sağlar, bu nedenle roman vatandaşlarımız bizim zenginliğimizdir. Şehrimize renk katan Roman vatandaşlarımız bugüne kadar bir çok hizmet gerçekleştirdik. Roman vatandaşlarımızın yaşadığı mahallelerde Güzel Evim, Mutlu Geleceğim, Şehit Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi, cami ve okul çevre düzenlemeleri, muhtarlık binası, spor tesisi yaptık. Bütün bunlarla hükümetimizin ortaya koyduğu Roman Açılımı'na da katkı sağlıyoruz" dedi.

 

'SAMSUNSPOR'UN HAFIZASINI ORTAYA ÇIKARDIK'

Geçmişten Günümüze Samsunspor kitabı ile ilgili de konuşan Genç, şunları söyledi: "Bugüne kadar 8 sempozyum ve 20'ye yakın eser ortaya koyduk. Samsunspor'un tarihini içeren bir kaynağın olmamasını eksiklik olarak gördük. Şehrin hafızasını ortaya çıkaran bir belediye olarak Samsunspor’un da hafızasını gün yüzüne çıkardık. 1927 ile 2017 yılları arasını içeren harika bir eser ortaya çıktı. ikinci baskısı daha geniş kapsamlı olacak. İnşallah bu yıl Samsunspor'un Süper Lige çıkacağına inanıyorum. Bu şehrin takımı mutlaka Süper Lig'de olmalıdır. Öğrencisinden işadamına kadar herkes destek vermelidir."

 

 

 

 

 

 

 

Dönüşüme Eğitimden Başladık
Dönüşüme Eğitimden Başladık
Dönüşüme Eğitimden Başladık
Dönüşüme Eğitimden Başladık
Dönüşüme Eğitimden Başladık
Dönüşüme Eğitimden Başladık
Dönüşüme Eğitimden Başladık